İçeriğe git


Resim

Vergi Affı 2014 - SGK Prim Sildirme, MTV Borç Sildirme, Trafik Ceza Sildirme

Vergi affı 2014

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1 huseyinaygun

huseyinaygun

    Frozen White Focus EC

  • Moderatör
  • 1.626 İleti

Yazma tarihi: 03.07.2014 - 15:42

HÜKÜMET, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, tüm borçlularıyla sulhuyor. Hükümetin uzun müddettir üzerinde çalıştığı ve bir gün evvel bakımından Meclis’e gelen dev bağışlama paketinde, vergiler, SOSYAL GÜVENLİK KURUMU primleri ve yönetimsel para cezalarıyla, takipteki kamu alacaklarında gecikme üremlerinden ve cezalardan vazgeçiliyor. Tüm borçlar ÜFE ve TÜFE’ye göre yine yapılandırılıyor ve 18 aya kadar ödeme olanağı kazançlıyor. Sigara cezaları dışında kalan ve 120 TL’nin altındaki yönetimsel para cezaları ise siliniyor. Ak Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ve arkadaşları tarafından Meclis’e gönderilen tertip etmede, silinecek borçlar şöyle sıralandı :

 

VERGİLER DE KAPSAMDA

30 Nisan 2014’ten evvelki dönemlere vergi borçları, gecikme üremi ve gecikme zamları yine yapılandırılıyor. Vadesi geldiği halde ödenmemiş veyahut ödeme müddeti daha geçmemiş olan alacaklara yasa yasalaştıktan sonra TÜFE/ÜFE üzerinden yine hesaplanacak. Kesilmiş olan vergi cezalarının ödenmemiş bölümünün da TÜFE/ÜFE hesaplaması yapıldıktan sonra, yüzde 50’si ve bu cezalara bağlı gecikme zamlarının tamamının tahsilinden de vazgeçilecek. Mükelleflerin yeniden yapılandırma için açılmış davalardan vazgeçmeleri gerekecek.

 

İKİ TAKSİT AKSATILABİLECEK

Tertip etme ile amme alacağı doğmuş bulunan gelir, müesseseler, gelir stopaj, müesseseler stopaj, KATMA DEĞER VERGİSİ ve ÖTV ceza ve gecikme zamları kapsamda olurken, mükellefler bir takvim seneninde ikiden fazla vadesinde ödememeleri ya da eksik ödemeleri halinde borçlarına ait taksitlerden faydalanma haklarını kaybedecekler.

 

18 TAKSİT UYGULAMASI GELİYOR

Borçlarını yeniden yapılandıranlar 18 taksitte ödeme yapabilecekler. Bu kapsamda 6 taksit için yüzde 1,05, 9 taksit için yüzde 1,07, 12 taksit için yüzde 1,10, 18 taksit için yüzde 1,15 katsayısı uygulanarak ödeme yapacaklar. Taksitler 2’şer aylık taksitler halinde ödenecekler.

 

120 LİRANIN ALTINA AF

Yeniden yapılandırma ile trafik cezaları da dahil olmak üzere 120 liranın altındaki cezalara af geliyor. Sigara cezaları dışındaki trafik cezaları ya da kusurlar yasasına göre yazılmış ancak tebliğ edilmemiş olan 120 liranın altındaki cezalar gönderilmeyecek. Aynı zamanda 12 liranın altındaki karayollarındaki geçiş fiyatlarından de bildirim yapılmayarak vazgeçiliyor. Yeniden 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Hakkındaki Kanun dahilinde 2007 senesi öncesinden kalan alacaklardan 50 lirayı aşmayan asli alacak ile aslı ödenmiş feri alacaklardan da meblağı 100 lirayı aşmayanların tahsilinden vazgeçiliyor.Şirketlere de ehemmiyetli bir destek geliyor. Kayıtlarında bulunduğu halde işletmede bulunmayan kasa mevcudu ve ortaklardan alacaklar ile ilgili kazançlan tertip etme ile yüzde 3 vergi beyannamesi verilmesi halinde çözüm kazançlıyor.

 

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’DA TÜM BORÇLAR YENİDEN YAPILANACAK

2014 Nisan ayından önce tahakkuk eden sigorta pirimi, emeklilik, keseneği, işsizlik sigortası primi, topluluk sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, isteğe bağlı sigorta primi, SOSYAL GÜVENLİK KURUMU tarafından izleyen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı hissesi, genel sıhhat sigortası priminde gecikme getirileri silinecek. Ana para TÜFE/ÜFE üzerinden yeniden hesaplanacak. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU yönetimsel para cezaları da yine yapılanacak. Borçta yine yapılanma için müracaat müddeti, borcun türüne göre 3-4 ay olacak. Ödemeler 18 eşit takside kadar yapılabilecek. 2011’deki  aftan istifade eden, yeni bağışlama için müracaat edebilecek. Borcu olduğu için sıhhat hizmeti alamayanlar, yine yapılandırma kapsamına girdikten sonra hizmet alabilecek.

Maliye Bakanlığı'nın takibindeki vergi alacakları ile SOSYAL GÜVENLİK KURUMU'nın prim alacaklarının yine yapılandırılmasını öngören yasa önerisi, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanlığı'na sunuldu.


  • Erkan Uludağ ve Burak Aygün bunu beğendi

06 HB 9499 (2014)........................................................06 EC 9870 (2016)........................................................06 EC 9890 (2017)


#2 Erkan Uludağ

Erkan Uludağ

    Emektar Üye

  • Yönetici
  • 12.004 İleti

Yazma tarihi: 09.07.2014 - 11:10

Onaylandı mı ?


Aramıza yeni katılan arkadaşlar  :)

 

Tanışma bölümünde kendinizi tanıtın.
 

Arabam Bölümünde Aracınızı tanıtın.

 

 

Foruma nasıl üye olurum,Resim yüklemek,Tapatalk kullanımı,Profil düzenleme ve diğer yardım almak istediğiniz konular .

FORUM YARDIMI bölümünde ;)

 

En büyük değil EN İYİ olmayı hedefliyoruz.

Keyifli forumlar.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı