İçeriğe git

Resim

2015 Ford Focus Sabit Motor Devrinde Aniden Düşme

Focus Arıza Motor Devri Motor devri düşüşü

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1 calarsaat

calarsaat

Yeni Üye

• Üye
  • Pip*
  • 4 İleti

Yazma tarihi: 06.03.2018 - 13:48

Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle konu çok garip ve bilinmeyen bir durum. Ankara iki tane yetkili Ford servisi sorunu çözemedi, ona göre düşünün.

Araç ile yüksek bir hızda giderken, ayağım gaz pedalının bir noktasına geldiği anda (O nokta hep belli bir nokta) motor devri aniden 1000 devire düşüyor. Örnek olarak verecek olursak; Mesela 120 km/h ile giderken motor devri 3100 civarında oluyor. Ayağım gaz pedalında bahsettiğim o noktaya geldiği anda motor devri aniden 1000 devire düşüyor. Ayağımı gaz pedalının o noktasından çektiğim anda olması gereken noktaya geri dönüyor. Araç sanki kendini boşa almış gibi motor devri tepki veriyor ama araç boşta olduğu gibi savrulup gitmiyor. Hızım hemen hemen aynı seviyelerde kalıyor. Fakat aracın o devirde çıkarması gereken ses 1000 devire düşünce çıkmıyor, eski devire gelirken o ses çıkıyor ve araçta bir miktar öne doğru yığılma oluyor.

Aracı önce 19.02.2018 tarihinde Ankara Ümitköy'de bulunan Otokoç servisine götürdüm. Akşama doğru aracı makineye bağladıklarını herhangi bir hata kodu alamadıklarını söylediler. Bende hata kodu olmayınca sorun yok mu dedim, hayır öyle demiyoruz dediler. Yani başlarından attılar gitti. Ama arabayı iyi yıkamışlar, o işi iyi yapıyorlar :)

Araçta hata devam ettiği için ertesi gün yine Ankara'da Ford yetkili servisi olan Tur Oto'ya gittim, sorunu anlattım. Çok garip dediler, şaşırdılar. Bu sorun bilinen birşey değil, ustamızla test sürüşünde göster dediler ve gösterdim. Sonra sağ olsun İlhami usta uğraşmaya başladı, bir şeyler denedi, denedikçe test sürüşüne çıktık fakat olmadı. Durumu Otosan'a bildirdi, teknik destek istedi. Bu arada aracın garantisi devam etmektedir. Otosan'dan gelecek mühendisler araçta bulunan gazın komple sökülmesini istediler. Ayrıca Manifold'un da yenilenmesini istediler. Bende gazı devre dışı bıraktırayım, tüm parçalarını motordan ayırtayım ve manifoldu da güzelce körleteyim dedim ama olmaz dediler. İlla komple sökülecek dediler. Tamam dedim, bana bu sözle söylediklerini yazı ile gönderir misiniz dedim, yok olmaz dediler. Nasıl yani sözle söylediklerinizi yazı ile neden göndermiyorsunuz dediğimde ise biz kurumsal bir firmayız, böyle karar aldık dediler. Sözleriyle söylediklerini yazı ile yollamadı Ford Otosan!

Tur oto şuan yapılabilecek bir şey yok aracınızı alın dediler. Aracı teslim ederken Otosan'ın istekleri yazılmış oldu. Gittim gazı komple söktürdüm. Manifold ve arızanın giderilmesi için servise tekrar bırakacağım. Lütfen bana bir akıl verin, yardımlarınızı bekliyorum.

İyi günler...

#2 calarsaat

calarsaat

Yeni Üye

• Üye
  • Pip*
  • 4 İleti

Yazma tarihi: 06.03.2018 - 14:02

Video var ama yükleyemedim.

#3 Galip Kandemir

Galip Kandemir

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 1.201 İleti

Yazma tarihi: 08.03.2018 - 04:53

gaz pedali sensorü olabilir.
lpg den önce bu durum varmıydı?
+lpg yi kaç km'dir kullanıyorsunuz?

Tecrübe,bilginin anasıdır...

#4 calarsaat

calarsaat

Yeni Üye

• Üye
  • Pip*
  • 4 İleti

Yazma tarihi: 12.03.2018 - 10:24

gaz pedali sensorü olabilir.
lpg den önce bu durum varmıydı?
+lpg yi kaç km'dir kullanıyorsunuz?

LPG den önce olup olmadığını bilemiyorum.

LPG yaklaşık 10.000 km dir var.

hem benzinde hem LPG aynı hatayı yapıyor. Şuan LPG'yi komple söktürerek servise bıraktım tekrar.

Gaz pedalı olduğunu düşünmüyoruz, çünkü etkiler o yönde değil.

Bu arada cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.  

#5 calarsaat

calarsaat

Yeni Üye

• Üye
  • Pip*
  • 4 İleti

Yazma tarihi: 13.03.2018 - 05:09

Başka kimsenin bir fikri yok mu? Yada başına gelmiş birisi falan. 

Also tagged with one or more of these keywords: Focus, Arıza, Motor Devri, Motor devri düşüşü

3 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 3 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı