İçeriğe git

Resim

Focus 3 1.6 Tdci 115 Hp Enjektörleri İle Alakalı Dikkat Edilmesi Gereken Bilgiler !

bu

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 69 yanıt gönderildi

#1 Serkan Karakoca

Serkan Karakoca

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 5.339 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 12:19

arkadaşlar bilidiğimiz üzere dizel araçlarda dikkat edilmesi gereken bazı önemli kullanıcı adına düşen yaptırımlar vardır .Bu yaptırımlara dikkat etmez isek belli bir zaman sonra bazı yerler kirlenir temizlenmemesi sonucu parçayı değiştirmek zorunda kalabiliriz .Parçanın değişmesi demek ekstra bir maliyet demektir onun için başıma gelen bir olayı resimli olarak paylaşmak istedim. Forumdaşlara bilgilendirme ve katkı sağlaması adına paylaşalım .

Focus 3 dizel araçlarda yakıt sistemimde enjektör olarak siemens continental serisi 9674973080 numaralı veya nadir olarak 9802448680 numaralı enjektör fabrika tarafından kullanılmaktadır.
siemens enjektörler bir önceki focus 2 dizel ve focus 2.5 kasada kullanılan bosch marka enjektörlere göre daha narin bir yapıya sahip zaten ülkemizde satılan mazot kalitesi malum bu mazot kalitesinden dolayı bu enjektörlerin zaman zaman belirli km periyodlarında temizlenmesi gerekiyormuş siemens enjektörü şu an piyasada 2011 sonrası modellerde ww golf jetta cıtroen pegeout hepsi kullanmakta ww kullanıcılarının 60000 km de enjektörlerinden ses gelmesi sarsıntılı gürültülü çalışması sonucu bu enjektörlerin temizlenmesine karar verdiklerini diğer forumlarda okudum ve dizel işi ile uğraşan pompacı ve enjektörcülerle konuştum araştırdım servisle görüş alışverişinde bulundum temizlenmesi gerektiği hakkında fikir sahibi oldum .Bu konuyu servisle görüştüm ama bu işin limit ve töleransları dahilinde olduğunu benim aracımda ters giden bir şeyin olmadığını bana ilettiler.
Kendi aracımda şikayetim
performans düşüklüğü
gürültülü çalışma ve sarsıntılı çalışma
Yakıt sarfiyatının artması

şikayetlerim bunlardı. yetkili serviste çözüm bulamadım .yetkili servisinde işlerini yaptırmış olduğu ankara şaşmazda uzman dizele ( firma ismi sıkıntı ise silinebilir ) gittim aracımı obd girişinden ayrı ayrı 2 defa değişik bilgisayarlara bağladılar ilk bilgisayarda hata vermedi 2. bilgisayarda hata verdi malesef 2ve 4 numaralı enjektörlerim %20 kapasite ile çalışıyormuş söküp bakmak lazım dediler.
Bende sökün ama istediğim gibi olmaz ise hissedilir gibi bir fark olmaz ise hiç bir ücret ödemeyeceğimi söyledim.
onlar ücretin 350 ile 800 tl arasında olabileceğini söylediler .
tamam sökün dedim söktüler enjektörleri
ilk olarak çalışma sistemleri şöyle işliyor

enjektör sökümü ve sökülen enjektöre numara verme
enjektörleri test edip grafiğini müşteriye sunma
enjektörleri bildiğimiz dönen tel fırçaya tutma uç kısımları hariç
daha sonra bildiğimiz deterjan ve scocth brite süngerle yıkama
enjektörlerin hepsine tek tek hava tutup kurutma
daha sonra makinaya bağlıyorlar yaklaşık olarak 3-4 saat makinada bağlı kalıyor
makinada işi bitince sıra numarasına göre tekrar yerine montaj ediliyor
daha sonra enjektörlere öğrenme denilen bir işlem uygulanıyor araçla beraber musait bir yola çıkılarak 3-4-5 viteslerde 3500 devire çıkılarak frene basılmadan 1500 devire kadar düşülüp işlem defalarca tekrarlanıyor.
en son aşama araca obd girişinden bağlanarak hata kodu vs varmı bakılıyor ve geçmişteki ecuya verilen enjektör hataları komple sıfırlanıyor .

şimdi gelelim resimlere :D :D :D

ilk aşama enjektörler söküldü çıkan tablo beni bayağı korkuttu :( :( :(

9022184039803f3b3b266b999f3ba5fd.jpg
46e99fef2f9748c111a6bed43bbc2bdc.jpg
a6272587494e18577ee1aeea47f772ca.jpg
58d4f9929e55245be630aed849e42a86.jpg
ca131addaf85973ce48c1f902f30d66c.jpg

şimdi hiç bir işlem yapılmadan makineye bağlandığında ortaya çıkan rolantide (yani pilot) araç çalışırken enjektör çalışma tablosu :( :( :(
değerlendirme yapmak için sağ üst bölgede bulunan tabloya bakınız .

0a6c4ba9c624365918e970e4e8de82db.jpg

altaki tablo makinaya bağlanıp temizlenip ayar yapıldıktan sonraki rolanti çalışması

cba97bfbfa40ede13b31f61b48b8681d.jpg

aşşağıdaki tablo aragaz hızlanma tablosu :)

7be36bbfddb91bed9e1892784f9b85a3.jpg

buda en son işlemler yapıldıktan sonra full gaz tablosu :)

f0ecb754bc10a48aecc3f8614515090b.jpg

enjektörlerin ayarlarının yapıldığı ve temizlendiği makina değeri 350000 tl kadarmış onların yalancısıyım türkiyede 20-30 adet varmış sadece ...
a9c71fc7fb4c624c08214f08a975ab79.jpg
f5ad07cd88b4ad65b511151cc6386744.jpg

enjektörlerin yerlerine takılmadan önceki hali :)

593150ae0aa68f3bc020bc76cd21ea3c.jpg

ENJEKTÖRLERDE BU ARIZALARA YOL AÇABİLECEK SEBEPLER

1- Ülkemizde satılan mazot kalitesi malesef kalitesiz yurt dışındaki mazotlara göre daha ince ve kalitesiz
2- aracın deposunun sonuna kadar kullanmak
3- ucuz diye kaçak kötü mazot almak kullanmak
4- ülkemizde yakıt aldığımız istasyonların yakıt tankı temizliği sık olarak yapmaması malum bayağı maliyetli bir işlem
5- gün içinde öğlen vede öğlene doğru alınan yakıtlar malum istasyonlardaki yakıt tankları toprağın içinde gün içinde toprak ısındığından dolayı yakıt tankı içerisinde tavanda su buharı oluşturuyor tankların ağız kısmında çok güçlü bir dalgıç pompa çekvalf vs sistemi olduğundan dolayı her yakıt aldığımız zaman %2-3 depomuza su buharı ve atıkları malesef geliyor bu da zamanla enjektörlerde yakıt sistemimizde paslanma kurum oluşturuyor enjektörlerdeki paslar bundan oluşmuş.yakıt almak için en uygun zaman sabah erken saatler .
6- petrol topraktan çıkan bir maden topraktan çıkan her sıvı maden rafinede edilse karanlık ve sıcakta toprak molekülleri ve kül oluşturuyor zaman içinde buda malesef yakıt aldığımız zaman aracımızın deposuna ve yakıt sistemine zarar veriyor .
7-opetten başka yerden yakıt almaz isek iyi olur opetinde mehmetçik vakıfları olan istasyonlardan almayın çünkü yakalanan kaçak mazot tüpraşa iade ediliyormuş bunları da tüpraş kontrolü güç istasyonlara veriyormuş.opetten alın dememdeki sebep şu an en çok denetlenen firma olması kaçak akaryakıt için devlet 1.5 trilyon ceza kesiyormuş bunun için opet sürekli değişik saatlerde bütün istasyonlarda denetim halindeymiş. bu bilgileri akaryakıt işi ile uğraşan bir abimden öğrendim .Mümkün olduğunca yakıtımızı şehir içindeki istasyonlardan alalım.

SONUÇ
KENDİ ARACIMA YAPILAN ENJEKTÖR TEMİZLEME VE AYAR İŞLEMİ SAYESİNDE ŞU YARARLARI GÖRDÜM.
1- Motor artık sarsıntısız ve daha gürültüsüz çalışıyor
2- performans hissedilir derecede arttı.
3- yakıt tüketimi hissedilir derecede azaldı .

bu arada bu enjektörlerin yetkili serviste takım fiyatı 4200 tl piyasada araştırmalarım sonucu takım fiyatı 1750 -2000 tl arası söküm takım ayr kodlama vs ücretleri hariç .
yapılan işlemler karşılığında 500 tl ücret ödedim. sıkı pazarlık yapmayı unutmayın :D

tüm forumdaşları biraz bilgilendirip bilinçlendirebildiysem ne mutlu bana herkese selamlar :)
:)
  • Haydar Recep, Mustafa Kandemir, Adnan Gökdemir ve 10 diğerleri bunu beğendi

#2 Ertan Tekmen

Ertan Tekmen

Azimli Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*
  • 461 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 12:33

Abi ayni durum benim araçtada söz konusu bu aralar performans düştü sanırım senin dediğin gibi enjektorlerde Opet dışında yakıt almıyorum ama sarsıntıli ve gürültü bu işlemi yaptırırken aracın km si kaçtı abi ?

SM-C101 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

#3 Serkan Karakoca

Serkan Karakoca

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 5.339 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 12:38

Abi ayni durum benim araçtada söz konusu bu aralar performans düştü sanırım senin dediğin gibi enjektorlerde Opet dışında yakıt almıyorum ama sarsıntıli ve gürültü bu işlemi yaptırırken aracın km si kaçtı abi ?

SM-C101 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Ertan Tekmen 80000 kmde yapıldı işlemler benim aracımda ki durum  izmir ödemişten almıştım aracımı küçük yer olduğu için ilk sahibi sürekli shellden  almış mazotu opet olmadığından dolayı yakıtın kalitesiz olduğu enjektörler sökülünce çıktı ortaya  benim durum bununla alakalı ...

ayrıca ben bu işleme girişmeden önce serviste enjektörlere yeni kod attılar düzelmedi maf map sensörlerini temizlettim rail basınç müşürünü yakıt pompa basıncını turbo basıncını kontrol ettirdim. 

en son çare söktürmek olarak düşündüm hep ama sökülünce sonucu gördüm gerekli işlemler yapıldı. 

sonucu zaten yazdım .

• Adnan Gökdemir ve Ertan Tekmen bunu beğendi

#4 Doğan Kurban

Doğan Kurban

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 4.893 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 12:41

@Serkan Karakoca eline sağlık güzel paylaşım abicim.Peki benim aracım benzinli enjektörlü.Aynı durum sence bana da geçerli mi?

• Serkan Karakoca bunu beğendi

İmzam şekil önümden çekil.

Nazar etme ne olur adam ol seninde olur.

Nqdyyk.png

#5 Serkan Karakoca

Serkan Karakoca

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 5.339 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 12:45

@Serkan Karakoca eline sağlık güzel paylaşım abicim.Peki benim aracım benzinli enjektörlü.Aynı durum sence bana da geçerli mi?

malesef benzinde bir yeraltı tankının içerisinde duruyor ve topraktan çıkıyor öyle bir risk olabilir .araçtan  şikayetin varsa kontrol ettirmek lazım @Doğan Kurban abim  ...

#6 Doğan Kurban

Doğan Kurban

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 4.893 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 12:47

malesef benzinde bir yeraltı tankının içerisinde duruyor ve topraktan çıkıyor öyle bir risk olabilir .araçtan  şikayetin varsa kontrol ettirmek lazım @Doğan Kurban abim  ...

Şöyle ki yakıtımın diğer 1.0 lara göre biraz daha fazla olduğunu düşünüyorum.Rölanti de titreme de olduğu için özellikle acaba varmıdır dedim.

İmzam şekil önümden çekil.

Nazar etme ne olur adam ol seninde olur.

Nqdyyk.png

#7 Ayhan Onaran

Ayhan Onaran

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 1.284 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 13:01

Güzel paylaşım.. Serkan peki enjektör temizleyici ayrıca katkı maddeleri kullandın mı ? yada işe yaramaz mı denildi..

• Serkan Karakoca bunu beğendi

#8 Serkan Karakoca

Serkan Karakoca

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 5.339 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 13:05

Güzel paylaşım.. Serkan peki enjektör temizleyici ayrıca katkı maddeleri kullandın mı ? yada işe yaramaz mı denildi..

malesef o temizleyicilerin içinde olan maddeler aldığımız mazotlarda varmış :D :D :D maliyet artırmaktan başka fazla bir işe yaramıyormuş :D@Ayhan Onaran abim ...

• Haydar Recep, Adnan Gökdemir ve Ayhan Onaran bunu beğendi

#9 Erkan Uludağ

Erkan Uludağ

Emektar Üye

• Yönetici
  • 12.004 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 13:17

Kardeşim emeğine sağlık.

Çok güzel bir paylaşım.Resimleri düzenledim Çalınmalara karşı :) Ayrıca konu sabitlenmiştir :)

• Mustafa Kandemir bunu beğendi

Aramıza yeni katılan arkadaşlar  :)

Tanışma bölümünde kendinizi tanıtın.

Arabam Bölümünde Aracınızı tanıtın.

Foruma nasıl üye olurum,Resim yüklemek,Tapatalk kullanımı,Profil düzenleme ve diğer yardım almak istediğiniz konular .

FORUM YARDIMI bölümünde ;)

En büyük değil EN İYİ olmayı hedefliyoruz.

Keyifli forumlar.

#10 Ayhan Onaran

Ayhan Onaran

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 1.284 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 13:18

Düzgün bir yerde carbon clean denenebilirdi öncelikle. Senin ki kesin çözüm olmuş ama biraz maliyetli olmuş :)

#11 Haydar Recep

Haydar Recep

Emektar Üye

• Yönetici
  • 4.607 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 13:21

Paylaşımın için teşekkürler kardeşim. Dizel bir aracım olduğunda aklımın köşesinde yatacak bu konu. Teşekkürler.

#12 Serkan Karakoca

Serkan Karakoca

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 5.339 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 13:31

Kardeşim emeğine sağlık.

Çok güzel bir paylaşım.Resimleri düzenledim Çalınmalara karşı :) Ayrıca konu sabitlenmiştir :)

Sağol bro herşey forum için :)
  • Erkan Uludağ ve Haydar Recep bunu beğendi

#13 Serkan Karakoca

Serkan Karakoca

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 5.339 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 13:35

Düzgün bir yerde carbon clean denenebilirdi öncelikle. Senin ki kesin çözüm olmuş ama biraz maliyetli olmuş :)

Karbon clean motorun içinde yağ geçen yerleri temizler ayhan abicim yakıt sistemi farklı :) ayrıca eğer ilk defa carbonclean uygulanacaksa araca tavsiye etmiyor hiç kimse değişik değişik sesler sallantılar oluşuyor bir müddet sonra :)

Paylaşımın için teşekkürler kardeşim. Dizel bir aracım olduğunda aklımın köşesinde yatacak bu konu. Teşekkürler.

Rica ederim babuş :)

#14 Hakan Haydaroğlu

Hakan Haydaroğlu

Emektar Üye

• Moderatör
  • 1.638 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 13:48

Serkanim eline sağlik gecen bu konuyu seninle gorusmustuk onun üzerine gittim baktilar enjektoorlerin çalismasinda herhangi bi sikinti tespit edemedi 2. Vitesteki silkelemeyi sordum bilemediler

#15 Ayhan Onaran

Ayhan Onaran

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 1.284 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 13:54

Karbon clean motorun içinde yağ geçen yerleri temizler ayhan abicim yakıt sistemi farklı :) ayrıca eğer ilk defa carbonclean uygulanacaksa araca tavsiye etmiyor hiç kimse değişik değişik sesler sallantılar oluşuyor bir müddet sonra :)
Rica ederim babuş :)

Yok Serkan carbon clean doğrudan aracın yakıt sistemine bağlanıyor. Araç bir süre içeriye yollanan katkı maddesini yakıyor. Ben F1 focusa yaptırmıştım ve faydasını da görmüştüm.. Yağ ile alakası yok.

http://www.carboncle...p?KatID=2&ID=24

#16 Serkan Karakoca

Serkan Karakoca

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 5.339 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 13:59

Serkanim eline sağlik gecen bu konuyu seninle gorusmustuk onun üzerine gittim baktilar enjektoorlerin çalismasinda herhangi bi sikinti tespit edemedi 2. Vitesteki silkelemeyi sordum bilemediler

Benim görüşümce bu silkeleme silindir bloğunun içine enjektörlerden basılan yakıt ve turbodan silindir bloğununun içine gönderilen hava yakıt karışımı ile alakalı birisinden birisi az yada fazla geliyor sağlıklı patlama yapmıyor saliselik bir sıkıntı var o devirde ama işi bilen bir yazılımcı tatafından soft bir yazılımla düzeltilme imkanı yüksek ihtimal var bence ....

#17 Adnan Gökdemir

Adnan Gökdemir

Azimli Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*
  • 934 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 14:00

Harika bir bilgi paylaşımı olmuş..Makale gibi..Bilgi için teşekkürler Serkan hocam.

#18 Serkan Karakoca

Serkan Karakoca

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 5.339 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 14:01

Harika bir bilgi paylaşımı olmuş..Makale gibi..Bilgi için teşekkürler Serkan hocam.

Rica ederim ben teşekkür ederim...

#19 Hakan Haydaroğlu

Hakan Haydaroğlu

Emektar Üye

• Moderatör
  • 1.638 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 14:03

Benim görüşümce bu silkeleme silindir bloğunun içine enjektörlerden basılan yakıt ve turbodan silindir bloğununun içine gönderilen hava yakıt karışımı ile alakalı birisinden birisi az yada fazla geliyor sağlıklı patlama yapmıyor saliselik bir sıkıntı var o devirde ama işi bilen bir yazılımcı tatafından soft bir yazılımla düzeltilme imkanı yüksek ihtimal var bence ....

Evet o zaman soft bir yazilimci araniyor serkanim bide maliyet ne olur acaba

#20 Serkan Karakoca

Serkan Karakoca

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 5.339 İleti

Yazma tarihi: 14.10.2015 - 14:04

Yok Serkan carbon clean doğrudan aracın yakıt sistemine bağlanıyor. Araç bir süre içeriye yollanan katkı maddesini yakıyor. Ben F1 focusa yaptırmıştım ve faydasını da görmüştüm.. Yağ ile alakası yok.

http://www.carboncle...p?KatID=2&ID=24

Hemen öğrenip yazıyorum serviste uygulanan carbon cleani :D
Şimdi diğer telden konuştum ayhan abicim motor içerisinde yağın gezdiği her yeri temizliyormuş ...
Turoto yetkili servisi son kalite kontrol başteknisyen isim vermeyeyim ...

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı