İçeriğe git

Discus Akvaryumum

discus akvaryum ford tatlı balık yem hobi yavru camacam

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 21 yanıt gönderildi

#1 Guest_Nahit Aybak_*

Guest_Nahit Aybak_*
  • Guests

Yazma tarihi: 27.06.2014 - 18:17

Tüm forum üyelerine selam,

Benim hobim tatlı su akvaryumu ve bu klasmanda bakımı en zor hayvan olan Discus besliyorum. Güney Amerika, Amazon nehri balığı olan Discus hem görüntüsü, hemde narinliği ile akvaryum hobiciliğinde farklı bir yeri vardır.

Akvaryumumda iki adet dış filtre, bir adet ultraviole filtre, üç adet grolüx fluoresan aydınlatma ve kesintisiz güç kaynağı mevcuttur. Ayrıca şehir şebeke suyunu filtreleyen su arıtma cihazı ile su değişimi yapılmaktadır. Bu hobiye yeni başlayanlar veya başlayacak olanlar için kesinlikle tavsiye etmem.

Gelsin resimler :

sPBPa3r.jpg

iQTldv5.jpg

YvgICxk.jpg

• Erkan Uludağ, Adnan Gökdemir, Ayhan Onaran ve 2 diğerleri bunu beğendi

#2 Erkan Uludağ

Erkan Uludağ

Emektar Üye

• Yönetici
  • 12.004 İleti

Yazma tarihi: 27.06.2014 - 18:19

Maşallah abi.
Bu güne kadar çeşitli balık besledim.
Hep discus beslemek istemişimdir ama nasip olmadı.
Sonrada soğudum zaten.
işten gelip akvaryumun karşısında stres atmak paha biçilemez ;)

Aramıza yeni katılan arkadaşlar  :)

Tanışma bölümünde kendinizi tanıtın.

Arabam Bölümünde Aracınızı tanıtın.

Foruma nasıl üye olurum,Resim yüklemek,Tapatalk kullanımı,Profil düzenleme ve diğer yardım almak istediğiniz konular .

FORUM YARDIMI bölümünde ;)

En büyük değil EN İYİ olmayı hedefliyoruz.

Keyifli forumlar.

#3 Guest_Nahit Aybak_*

Guest_Nahit Aybak_*
  • Guests

Yazma tarihi: 27.06.2014 - 18:23

Maşşallah abi.
Bu güne kadar çeşitli balık besledim.
Hep dıskus beslemek istemişimdir ama nasip olmadı.
Sonrada soğudum zaten.
işten gelip akvaryumun karşısında stres atmak paha biçilemez ;)

O keyif için değer açıkcası, birde beni görüpte camın kenarına diziliyorlar ve onlar da beni izliyorlar ya, bambaşka bir keyif alıyorum. Arada suyun üzerine geliyorlar ve kendilerini sevdiriyorlar, işte o an akvaryumun her eziyetine değer :rofl: .

• Erkan Uludağ bunu beğendi

#4 Murat Yılmaz

Murat Yılmaz

Üye

• Üye
  • Pip*Pip*
  • 175 İleti

Yazma tarihi: 27.06.2014 - 19:17

Bu hobi çok başka birşey :) maşallah abi.

2001 Focus 1.6 Ghia + Esp 
Edep başka şey azizim,kitaptan okumakla öğrenilmiyor.. 

#5 Eren Kısa

Eren Kısa

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 1.154 İleti

Yazma tarihi: 27.06.2014 - 19:28

Bende bir ara çok uğraştım. Lepistesle başladım moly ile devam ettim bir ara japon köpek balığı melek karışımı yaptım. En son akvaryumu büyüttüm. Zebra yunus prenses beslemeye başladım. En keyif aldığımda bunlardı. Hastalık kaptırdık hepsi ölünce bir daha yanaşmadım.
  • Ayhan Onaran bunu beğendi

#6 Mustafa Somuncuoğlu

Mustafa Somuncuoğlu

Üye

• Üye
  • Pip*Pip*
  • 282 İleti

Yazma tarihi: 27.06.2014 - 19:34

Benim bütün balıklarım öldü, yeniden kuracağım akvaryumu ama henüz vakit bulamadım..

#7 Guest_Nahit Aybak_*

Guest_Nahit Aybak_*
  • Guests

Yazma tarihi: 27.06.2014 - 20:55

Benim bütün balıklarım öldü, yeniden kuracağım akvaryumu ama henüz vakit bulamadım..

Ne tür bir problem oldu ki ? Gerekirse yardımcı olurum kurma aşamasına.

#8 Mustafa Somuncuoğlu

Mustafa Somuncuoğlu

Üye

• Üye
  • Pip*Pip*
  • 282 İleti

Yazma tarihi: 27.06.2014 - 21:06

Sağol abi küçük bir akvaryum, bakması kolay balık türü, yumurtlayan kendi kendine lepistes gibi ne tavsiye edersin ?

#9 Ayhan Onaran

Ayhan Onaran

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 1.284 İleti

Yazma tarihi: 28.06.2014 - 07:47

Çok güzeller.. Bende de köpek balığı vardı..Evlenirken annemlere bıraktım. 1 tane duruyor kocaman birşey oldu. 15-20 yıldır duruyordur :) Nasıl duruyor bende anlamadım valla :D Maaşallah diyeyim de nazar değmesin..

#10 Adnan Gökdemir

Adnan Gökdemir

Azimli Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*
  • 934 İleti

Yazma tarihi: 28.06.2014 - 08:09

Şu papağan balıklarına polis balığı diyorlardı.Sebebini merak ediyordum.Derken Sarı prenseslerle yunuslar dalaşırken papağanlar olay yerine anında müdehale edip kavgayı ayırdılar .Bende cevabımı almış oldum :) Çok zevkli bir o kadar da meşakatli bir iş. Vatoz var mı? göremedim.

• Ayhan Onaran bunu beğendi

#11 Guest_Nahit Aybak_*

Guest_Nahit Aybak_*
  • Guests

Yazma tarihi: 28.06.2014 - 08:45

Sağol abi küçük bir akvaryum, bakması kolay balık türü, yumurtlayan kendi kendine lepistes gibi ne tavsiye edersin ?

Akvaryum ölçüleri nedir ?

#12 Mustafa Somuncuoğlu

Mustafa Somuncuoğlu

Üye

• Üye
  • Pip*Pip*
  • 282 İleti

Yazma tarihi: 28.06.2014 - 12:36

Bilmiyorum ki abi 20 lt su ancak alır.

#13 Guest_Nahit Aybak_*

Guest_Nahit Aybak_*
  • Guests

Yazma tarihi: 28.06.2014 - 20:14

Bilmiyorum ki abi 20 lt su ancak alır.

20 litrelik bir akvaryumda fazla bir seçeneğin yok maalesef. Lepistes, tetra, iki adet japon balığı veya bir adet beta arasında seçim senin :goodheart: .

#14 Ersin Şahin

Ersin Şahin

Emektar Üye

• Üye
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 1.055 İleti

Yazma tarihi: 14.07.2014 - 14:36

Akvaryumun içinde canlı ot yosun falan konulmazmı bu discus larda  ? çok boş geldi sanki içi ? kumda az  özellikle mi böyle besleniyor bunlar ?

Ford_Focus__by_FuseEST.jpg

#15 Guest_Nahit Aybak_*

Guest_Nahit Aybak_*
  • Guests

Yazma tarihi: 14.07.2014 - 15:58

Şu papağan balıklarına polis balığı diyorlardı.Sebebini merak ediyordum.Derken Sarı prenseslerle yunuslar dalaşırken papağanlar olay yerine anında müdehale edip kavgayı ayırdılar .Bende cevabımı almış oldum :) Çok zevkli bir o kadar da meşakatli bir iş. Vatoz var mı? göremedim.

Senin mesajını ancak gördüm, kusura bakma. Vatoz ve çöpçü mevcut ama gündüz pek görünmezler ortalıkta, karanlıkta aktifler.
  • Adnan Gökdemir bunu beğendi

#16 Guest_Nahit Aybak_*

Guest_Nahit Aybak_*
  • Guests

Yazma tarihi: 14.07.2014 - 16:00

Akvaryumun içinde canlı ot yosun falan konulmazmı bu discus larda ? çok boş geldi sanki içi ? kumda az özellikle mi böyle besleniyor bunlar ?

Aslında bitkili kurmak mümkün ama amazon bitkileri çok pahalı, bilinen tür bitkiler ise su değerlerinden ve su sıcaklığından dolayı ölüyorlar. Su sıcaklığı sabit 32 derece ve ph 4-6 arasında.
Kum ise nitrat üretimine sebep olduğundan sadece çöpçü ve Vatoz yaşam alanı için bir miktar var, discus için nitrat ölüm demek.

#17 Erkan Yılmaz

Erkan Yılmaz

Üye

• Üye
  • Pip*Pip*
  • 138 İleti

Yazma tarihi: 14.07.2014 - 19:27

Nahit abi bizde heveslendik kuralım dedik :). 8 tane melek 11 tane neon var, kurulum aşaması çok sorunluydu ancak şimdi karşısına geçip izlemek çok keyifli oluyor :).

Sent from my iPhone using Tapatalk

#18 Guest_Nahit Aybak_*

Guest_Nahit Aybak_*
  • Guests

Yazma tarihi: 15.07.2014 - 07:02

Nahit abi bizde heveslendik kuralım dedik  :). 8 tane melek 11 tane neon var, kurulum aşaması çok sorunluydu ancak şimdi karşısına geçip izlemek çok keyifli oluyor  :).

Bravo, uyumlu balıklar seçmişsin. Loş akvaryum aydınlatmasında neon bir başka güzel oluyor fosforlu gövdesiyle. Akvaryumda problem su içindeki bakteriler oturuncaya kadar, sonrası doyumsuz keyif :).

#19 Erkan Yılmaz

Erkan Yılmaz

Üye

• Üye
  • Pip*Pip*
  • 138 İleti

Yazma tarihi: 15.07.2014 - 07:04

Aynen ilk etapta 2 adet çöpçüm öldü yapacak birşey yok. 2 aydır kayıp yok, çok keyifli gerçekten. Neonlar ışık altında mükemmeller :).

#20 Guest_Nahit Aybak_*

Guest_Nahit Aybak_*
  • Guests

Yazma tarihi: 15.07.2014 - 14:15

Discus ciklet değil miydi abi ? Bunlar ciklete benzemiyorlar. Neyi yanlış biliyorum ?

Doğru bir Güney Amerika cikleti ama Amazon nehri'nde yaşayan türü, Ciklet bu tür balıkların en genel adı, tıpkı beyaz adam demek gibi.

Also tagged with one or more of these keywords: discus, akvaryum, ford, tatlı, balık, yem, hobi, yavru, camacam

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı